TİCARİ KURALLAR

Mobil Ödeme

Mobil Ödeme ( Turkcell Mobil Ödeme) Özellikleri

Turkcell Mobil Ödeme ile anlaşmalı üye iş yerlerinde sadece bir SMS ile alışveriş ve ödemelerinizi kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Yaklaşık 1500 üye işyeri ve 5 milyon kullanıcı ile faturalı ve ön ödemeli hat sahipleri; Mobil Ödeme aracılığıyla ödeme işlemlerini gerçekleştirme ayrıcalığı yaşamaktadır.

Turkcell Mobil Ödeme’yi sosyal ağlarda, online oyunlarda, dijital içerik ve servislerde, online eğitim hizmeti veren sitelerde, aidat ödemelerinde, fiziksel ürün alışverişlerinde ve diğer online alışverişlerinizde ödeme yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Mobil Ödeme Hizmeti Üyelik ve İşlem Bedeli

Müşterinin kredi ve/veya kiralama ile satın aldığı cihazların kredi geri ödemelerine TÖHAŞ tarafından aracılık edilmesi halinde mobil ödeme kullanan müşterilerden işlem ücreti olarak her bir kredi ve/veya kiralama başına akıllı telefondan 29,9 TL, aksesuardan 11 TL, tablet ve PC den 7 TL alınmaktadır.Cihaz/tablet/PC/aksesuar satışlarından alınan işlem ücretinin iadesi yapılamamaktadır.BİP uygulamasında yapılan mobil ödeme harcamalarından işlem başına 1 TL işlem ücreti tahsil edilmektedir. Bu ücret sağlanan ödeme hizmeti karşılığında alınan ve siz kullanıcılarımızın onayladığı Turkcell Mobil Ödeme çerçeve sözleşmesine dayanan bir ücrettir. Sözleşmeye ve ticari koşullara paycell.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu ücret Ödeme Hizmetleri Ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları Ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin 41/2 maddesi uyarınca alınmaktadır.

3 aylık üyelik bedeli standart kullanım için 4,99 TL’dir. Mobil ödeme ile fiziksel ürün satın alan müşteriler ve reklam ödemelerini, mobil ödeme ile yapan müşteriler, Premium statüsünde olup, bu müşterilerden 3 ayde bir 6,99 TL aidat bedeli alınır. Premium servislerin kullanımı durumunda üyeliğiniz otomatik olarak Premium olarak güncellencek ve daha önce standart üyelik tipi için üyelik ücreti alındı ise ilgili periyot için yalnız 2TL’lik fark ücreti alınacaktır.

Üyelik bedeli ödeme bilgilendirmesi faturalı hatlar için Turkcell faturası ile ön ödemeli hatlar için ise SMS ile yapılır.

Mobil Ödeme Geç Tahsilat Bedeli

Müşterilerin satın aldıkları ürün tutarını mobil ödeme ile cep telefonu faturasına yansıtılarak ödemeyi tercih etmeleri ve bu ödemeleri geciktirmeleri halinde; faturanın son ödeme tarihinden itibaren geç tahsilat bedeli yansıtılacak olup bu tutarlar müşterinin bir sonraki faturası ile tahsil edilecektir. Yansıtılacak geç tahsilat bedeli;

0-30 gün gecikme durumunda 150 TL’ye kadar olan gecikme tutarları için 5,99 TL, 150 TL ve üstü tutarlarda 9,99 TL

30 gün ve üzeri gecikme durumunda 150 TL’ye kadar olan gecikme tutarları için 9,99 TL, 150 TL ve üstü tutarlarda 14,99 TL

N11.com.tr ve N11 Uygulaması üzerinden yapılan mobil ödeme işlemlerinde alışveriş bedelinin %2,5’i kadar geç tahsilat bedeli, faturanın son ödeme tarihinden itibaren ayrıca yansıtılır.

Mobil Ödemede Satıcıya Ait Bedeller (Varsa)

Eğer Satıcı ile Müşteri arasında akdedilen sözleşmede belli bir ücretin ödenmesi kararlaştırılmış ise, mobil ödeme ile satın alınan mal/hizmet ile bağlantılı olan ücretlerin de tahsilatına aracılık edilecektir.

Mobil Ödemenin Geri Alınması Halleri

Çerçeve Ödeme Hizmetleri Sözleşmesi’de belirtilen Ödeme Emri’nin geri alınması hallerinde, müşteriye herhangi bir ücret yansıtmamaktadır.

Paycell Kart

Paycell Kart Özellikleri ve Kullanım Koşulları

 • Paycell Kart, anlaşmalı üye işyerlerinden avantajlı alışveriş yapma fırsatı sunan, harcarken kazandıran dünya üzerinde tüm VISA ağında hem fiziki hem sanal alışverişlerde geçerli ön ödemeli bir karttır.
 • Kartlar sanal ya da fiziksel olabilir.
 • Kart üzerinde herhangi bir isim ve/veya arkasında herhangi bir kişisel banka hesabı bulunmaz.
 • Paycell Kartınıza para yükler, yüklediğiniz kadar harcarsınız. Kartınıza bakiyesi bittiğinde kullanıcı karta Paycell uygulaması üzerinden, Turkcell İletişim Merkezlerinden, banka ATM’lerinden, ya da internet bankacılığını kullanarak EFT/Havale adımını seçer Hesap no ile para transferine gelirsin. Banka olarak Denizbank (134) seçerek GENEL MUHASEBE BOLUMU (9019) şube kodunu seçip Alıcı kısmına Paycell Kart sahibinin adı soyadı; hesap no yerine 16 haneli kart numarasını girerek bakiye yükeleyebilirsiniz.
 • Alışverişlerinizde kullanacağınız kartınızın şifresi kart numarasının son 4 hanesidir. Kart şifresi Paycell uygulamasından, 0850 622 60 60 Paycell Müşteri Hizmetlerinden ve Denizbank ATM’lerinden değiştirilebilir.
 • Kartınızdaki bakiyenin hukuki limitler doğrultusunda iadesini talep edebilirsiniz. İade talebinizi 0850 622 60 60 no’lu Paycell Müşteri Hizmetlerinden iletebilirsiniz. İadeniz ileteceğiniz IBAN numarasına iade gerçekleşecektir. İade talebinde, iade yapılacak IBAN bilgisinin hat sahibine ait olması şartı aranacaktır. İade taleplerinde, iade talep edilen tutarın %6’sı işlem ücreti alınmaktadır. 10 TL ve üstü tutarlar iade edilebilir.
 • Kimlik teyidinde bulunmamış kart sahipleri için iade limiti yıllık 300 TL’dir. Turkcell Mağazalarına kimliğiniz, ehliyetiniz veya pasportunuzun ıslak imzalı fotokopisi ile ikametgah belgeniz veya adınıza kayıtlı son 3 aya ait sabit fatura örneği ile giderek kimlik teyidi yaptırabilirsiniz.
 • Karta yükleme ve kartla alışveriş GİB, MASAK vb. düzenleyici kurumlarca belirlenmiş ve ön-ödemeli kartlar için Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’in 6. Maddesi kapsamında kimlik tespitini zorunlu kılmayan azami limitler dahilinde yapılabilir. Düzenleyici kurumların limitleri değiştirmesi durumunda bu limitler güncel rakamlarla revize edilecek olup, Paycell Kart’ın şu an için limitleri; aylık ve anlık toplam 750 TL olarak belirlenmiştir.
 • Kartınıza ait işlem bilgilerini Paycell mobil uygulamasındaki hesabınızdan takip edebilirsiniz.
 • Sahip olabileceğiniz maksimum adet Paycell Kart sayısı 15’i geçemez.
 • Kartın çalınması, kaybolması durumunda 0 850 622 60 60 Paycell müşteri hizmetlerinden kayıp/çalıntı bildiriminde bulunmalısınız. İptal işleminden sonra yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Varsa eski kart içerisindeki bakiyeniz yeni kartınıza aktarılır.
 • Yabancı para birimiyle yapılan alışverişlerde karta yansıyacak döviz kuru ödeme anındaki Merkez Bankası döviz kuruna %5 ilave komisyon eklenmesiyle hesaplanır. Uygulanacak referans döviz kurundaki değişiklikler derhal geçerli olacaktır.

Paycell Kart Ücretleri

Tavsiye edilen Paycell Kart satış ücreti9,90 TL
Aylık Kullanım Ücreti (Kart bakiyesinden veya operatör faturasına yansıtmak suretiyle tahsil edilir.)1TL
Temsilcilerimiz Turkcell Mağazaları/Satış Noktalarından nakit yüklemeÜcretsiz
Paycell Uygulaması üzerindenYüklenecek tutarın %2’si
Temsilcilerimiz Turkcell Mağazaları/Satış Noktalarından kredi kartı veya banka kartı ile bakiye yükleme (10 – 50 TL arası)0,99 TL*
Temsilcilerimiz Turkcell Mağazaları/Satış Noktalarından kredi kartı veya banka kartı ile bakiye yükleme (50 – 100 TL arası)1,99 TL*
Temsilcilerimiz Turkcell Mağazaları/Satış Noktalarından kredi kartı veya banka kartı ile bakiye yükleme (100 TL ve üzeri)1 TL + tutarın %1,5’i*
Denizbank ATM’sinden yükleme2 TL
Albaraka, TEB, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Q&B Finansbank, ING Bank ve Halkbank ATM’lerinden yükleme (BSMV Hariç)1 TL + tutarın %1
Banka hesabından EFT/havale ile yükleme (Denizbank)1 TL
Paycell Kartlar arası Para TransferiÜcretsiz
İade Ücreti(İade talepleri çağrı merkezi üzerinden alınır. 10 TL ve üstü tutarlar iade edilebilir.)İade talep edilen tutarın %6’sı.
Paycell Nakit Çeken Kart ile Tüm ATM’lerden (BSMV hariç) Yapılacak Nakit Çekim İşlem Ücreti1,04+ %1,15 TL
Paycell Nakit Çeken Kart ile Yurt dışı ATM Para Çekim Ücreti500 TL’ye kadar 5 TL, 500 TL üstü %1
Vakıfbank ATM’lerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama

1 TL, 1,14TL, 0,25 TL