TİCARİ KURALLAR

Mobil Ödeme Özellikleri

Paycell Anlaşmalı Üye İşyerlerinde alışveriş ve ödemelerinizi cep telefonunuzu ve telefon numaranıza tanımlı müşteri limitinizi kullanarak kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Binlerce üye işyerinde milyonlarca Turkcell abonesi faturalı ve ön ödemeli hat sahibi; Paycell Mobil Ödeme aracılığıyla, Üye İşyerlerinden aldıkları mal ve hizmet bedellerini Paycell limitleri dahilinde Turkcell cep telefonu faturası veya ön ödemeli hat bakiyeleri üzerinden ödeyerek kolay ve temassız ödemenin ayrıcalığını yaşamaktadır.

Mobil Ödeme’yi sosyal ağlarda, online oyunlarda, dijital içerik ve servislerde, online eğitim hizmeti veren sitelerde, aidat ödemelerinde, fiziksel ürün alışverişlerinde ve diğer online alışverişlerinizde ödeme yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Mobil Ödeme Ücretleri

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Yönetmeliğin 41/2 maddesi kapsamında ödeme kuruluşu verdiği hizmet karşılığı ücret talep edebilmektedir.

Mobil ödeme ücretleri, Çerçeve Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Sözleşmesi‘ne (“Sözleşme”) dayanan bir ücret olup müşterinin mobil ödeme kullanımı olan her bir gsm hattı üzerinden alınmaktadır. Söz konusu ücretler, Müşterinin bilişim veya elektronik haberleşme işletmecisi faturası üzerinden tahsil edilmektedir.

Mobil ödeme ile fiziksel ürün satın alımları, Paycell karta mobil ödeme limiti ile bakiye yükleme, OTP kategorisinde abonelikli servis kullanımları ve reklam ödemeleri Premium aidat kategorisinde olup, 3 aylık dönemlerde 9,99 TL olarak alınır. Premium servislerin kullanımı durumunda aynı dönemde daha önceki kullanımlarınızdan standart üyelik tipi için üyelik ücreti alındı ise ilgili periyot için yalnız 1TL’lik fark ücreti alınacaktır.

Sözleşmeye https://paycell.com.tr/kullanim-sartlari-ve-sozlesmesi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu kapsamda;

Kredi Geri Ödemeleri:

Müşterinin kredi kullanarak, Turkcell kampanyalarından  cep telefonu tarifesi ile birlikte Turkcell kanallarından satın aldığı cep telefonu, tablet ve benzeri cihazlar ile aksesuarların kredi geri ödemelerinde; Paycell ile Turkcell faturasına yansıtarak mobil ödeme kullanan Müşterilerden her bir kredi başına işlem ücreti ve kredi geri ödemeleri devam ettiği sürece Paycell tarafından sunduğu ödeme hizmetinin karşılığı olarak aylık olarak 3,99 TL üyelik ücreti alınmaktadır. Cihaz/tablet/PC/aksesuar satışlarından alınan işlem ücretinin iadesi yapılamamaktadır. Akıllı telefon: 29,99 TL Aksesuar (telefon, tablet ve PC dışında kalan diğer ürünler): 17 TL, Tablet ve PC: 13 TL’dir.

 

Müşterinin kredi ile herhangi bir kampanya ya da tarife  olmaksızın, satın aldığı ürün ve hizmetlerin kredi geri ödemelerinde; Paycell ile Turkcell faturasına yansıtarak mobil ödeme  kullanan Müşterilerden Paycell tarafından sunduğu ödeme hizmetinin karşılığı olarak her bir alışverişleri/kredibaşına tek seferlik işlem ücreti alınmaktadır ve ilgili kredi geri ödemesi devam ettiği sürece aylık olarak alışveriş yaptığı üye işyeri nezdinde değişebilen üyelik ücreti alınmaktadır. Pasaj, Turkcell iletişim merkezleri, Ereyon, Zubizu ve İncehesap üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan bu tarz krediler için aylık üyelik ücreti 1,99 TL’dir. Kredi kullanarak yapılan satışlarda kredi iptal olsa dahi, ödeme hizmeti ile ilgili işlem yapıldığından her bir alışveriş/kredi başına alınan tek seferlik işlem ücreti iadesi yapılamamaktadır.  İşlem ücreti Pasaj, Turkcell iletişim merkezleri, Ereyon, Zubizu ve İncehesap üzerinden yapılan alışverişlerde, yapılan alışveriş başına 4,99 TL’dir.

 

Aidat/Üyelik Ücretleri:

Her bir Müşteri’nin standart mobil ödeme servislerinden kullanım yaptığı hattı üzerinden 3 aylık mobil ödeme üyelik bedeli (aidat tutarı) alınmaktadır. Bu ücret 8,99TL’dir.*

Mobil ödeme ile fiziksel ürün satın alan müşteriler ve reklam ödemelerini, mobil ödeme ile yapan müşteriler, Premium statüsünde olup, bu müşterilerden 3 ayda bir premium aidat bedeli alınır. Premium servislerin kullanımı durumunda üyeliğiniz otomatik olarak Premium olarak güncellenecek ve daha önce standart üyelik tipi için üyelik ücreti alındı ise ilgili periyot için yalnız 1TL’lik fark ücreti alınacaktır.
9,99 TL’dir.

Geç Tahsilat Bedeli:

Müşterilerin satın aldıkları ürün tutarını mobil ödeme ile cep telefonu faturasına yansıtılarak ödemeyi tercih etmeleri ve bu ödemeleri geciktirmeleri halinde; faturanın son ödeme tarihinden itibaren geç tahsilat bedeli yansıtılacak olup bu tutarlar müşterinin bir sonraki faturası ile tahsil edilecektir. 0-30 gün gecikme durumunda 150 TL’ye kadar olan gecikme tutarı için:10,99TL, 150 TL ve üstü tutarında; 17,99TL. 30 gün ve üzeri gecikme durumunda 150 TL’ye kadar olan gecikme tutarları için; 17,99 TL, 150 TL ve üstü tutarlarda için; 22,99 TL.

BiP Uygulaması:BİP uygulamasında yapılan mobil ödeme harcamalarından Müşteriden işlem başına işlem ücreti tahsil edilmektedir. Bu ücret 1TL’dir

Mobil Ödemede Satıcıya Ait Bedeller (Varsa)

Eğer Satıcı ile Müşteri arasında akdedilen sözleşmede açıkça mobil ödeme ile satın alınan mal/hizmet ile bağlantılı olan ücretlerin ödenmesi kararlaştırılmış ise, bu ödeme için de tahsilata aracılık edilecektir.

Paycell Kart

Paycell Kart Özellikleri ve Kullanım Koşulları

 • Paycell Kart, anlaşmalı üye işyerlerinden avantajlı alışveriş yapma fırsatı sunan, harcarken kazandıran dünya üzerinde tüm VISA/MASTERCARD ağında hem fiziki hem sanal alışverişlerde geçerli ön ödemeli bir karttır.
 • Kartlar sanal ya da fiziksel olabilir.
 • Paycell Kartınıza para yükler, yüklediğiniz kadar harcarsınız. Kartınıza bakiyesi bittiğinde kullanıcı karta Paycell uygulaması üzerinden, Turkcell İletişim Merkezlerinden, banka ATM’lerinden, ya da internet bankacılığını kullanarak EFT/Havale adımını seçer Hesap no ile para transferine gelirsin. Banka olarak Denizbank (134) seçerek GENEL MUHASEBE BOLUMU (9019) şube kodunu seçip Alıcı kısmına Paycell Kart sahibinin adı soyadı; hesap no yerine 16 haneli kart numarasını girerek bakiye yükleyebilirsiniz.
 • Kart şifresi Paycell uygulamasından, 0850 622 60 60 Paycell Müşteri Hizmetlerinden ve Tüm Banka ATM’lerinden değiştirilebilir.
 • Kartınızdaki bakiyenin hukuki limitler doğrultusunda iadesini talep edebilirsiniz. İade talebinizi 0850 622 60 60 no’lu Paycell Müşteri Hizmetlerinden iletebilirsiniz. İadeniz ileteceğiniz IBAN numarasına iade gerçekleşecektir. İade talebinde, iade yapılacak IBAN bilgisinin hat sahibine ait olması şartı aranacaktır. İade taleplerinde, iade talep edilen tutarın %6’sı işlem ücreti alınmaktadır. Kimlik teyidinde bulunmamış kart sahipleri için iade limiti yıllık 500 TL’dir. Turkcell Mağazalarına kimliğiniz, ehliyetiniz veya pasportunuzun ıslak imzalı fotokopisi ile ikametgah belgeniz veya adınıza kayıtlı son 3 aya ait sabit fatura örneği ile giderek kimlik tespiti yaptırabilirsiniz.
 • Karta yükleme ve kartla alışveriş GİB, MASAK vb. düzenleyici kurumlarca belirlenmiş ve ön-ödemeli kartlar için Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’in 6. Maddesi kapsamında kimlik tespitini zorunlu kılmayan azami limitler dahilinde yapılabilir. Düzenleyici kurumların limitleri değiştirmesi durumunda bu limitler güncel rakamlarla revize edilecek olup, Paycell Kart’ın şu an için limitleri; aylık ve anlık toplam 1250 TL olarak belirlenmiştir.Kimlik Tespiti ile limitler artırılabilir.
 • KYC’si (Kimlik Teyidi) olmayan müşterilerimiz için aylık nakit çekim limiti 500 TL’dir.
 • Kartınıza ait işlem bilgilerini Paycell mobil uygulamasındaki hesabınızdan takip edebilirsiniz.
 • Sahip olabileceğiniz maksimum adet Paycell Kart sayısı Paycell tarafından belirlenmektedir.
 • Kartın çalınması, kaybolması durumunda 0 850 622 60 60 Paycell müşteri hizmetlerinden kayıp/çalıntı bildiriminde bulunmalısınız. İptal işleminden sonra yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Varsa eski kart içerisindeki bakiyeniz yeni kartınıza aktarılır.
 • Yabancı para birimiyle yapılan alışverişlerde karta yansıyacak ödeme,işlem anındaki döviz kuruna komisyon eklenmesiyle hesaplanır. Uygulanacak referans döviz kurundaki değişiklikler derhal geçerli olacaktır.

Paycell Kart Ücretleri

Tavsiye edilen Paycell Kart satış ücreti9,90 TL
Tavsiye edilen ŞOK Market kart satış ücreti – Paycell Kart 5 TL
turkcell.com.tr kart satış ücreti – Paycell Kart3,90 TL

Paycell Kart İnaktiflik ücreti**

 
İnaktif kart üyelik ücreti (Bir önceki ay işlem harcama veya finansal işlem yapmayan kartlardan alınır)   1 TL
Paycell Kart Bakiye Yükleme Ücretleri 
Paycell Uygulaması (kredi kartı)Yüklenecek tutarın %1’si
Tüm Banka ATM’leri (BSMV Hariç)1 TL + %1
Banka Hesabından EFT (Banka komisyonu hariç)Ücretsiz
Banka Hesabından HavaleÜcretsiz
Bakiye yükleme ücreti -Turkcell Mağazaları (Nakit işlemler için)Ücretsiz
Bakiye yükleme ücreti – Turkcell Mağazaları (banka kartları ile 50 TL’ye kadar)0,99 TL
Bakiye yükleme ücreti – Turkcell Mağazaları (banka kartları ile 50 – 100 TL arası)1,99 TL
Bakiye yükleme ücreti – Turkcell Mağazaları (banka kartları ile 100 TL üstü)1 TL + %1,5
Bakiye yükleme ücreti – Şok Marketler1 TL
Paycell Kart ile Yapılacak Nakit Çekim İşlem Ücreti 
Tüm Banka ATM’leri(BSMV Hariç)1,04 + %1,15TL
Yurt dışı ATM Para Çekim Ücreti500 TL’ye kadar 5TL, 500 TL üstü %1
Vakıfbank ATM’lerinden para yatırma1 TL
Vakıfbank ATM’lerinden para çekme1,14 TL
Vakıfbank ATM’lerinden bakiye sorgulama0,25TL
Paycell Kart’tan Para Transferi Ücretleri 
Paycell UygulamasıÜcretsiz
Paycell Kart ile BiP’ten yapılan para transferiÜcretsiz
Paycell Kart Bakiye İade Ücretleri 
İade Ücretleri (İade talepleri çağrı merkezi üzerinden alınır.)İade talep edilen tutarın %6’sı
Iban’a para transferi*** 
1000TL’ye kadarÜcretsiz
1001 – 50.000 TLÜcretsiz
50.001 TL ve üzeriÜcretsiz

*Paycell, tabloda belirtilen ücretlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

** Bakiyesi olmayan kartlardan hizmet ücreti alınmaz.

*** Hazır limit müşterileri, hazır limit kullandıkları tarihten sonra 30 gün boyunca 7 TL ödemeye devam edeceklerdir.