×
Paycell Ucretsiz - Uygulama Marketlerde
İNCELE

Bakım Çalışması Bilgilendirmesi

11 Ekim 2023

Doküman No: 10067327066

Size daha iyi bir hizmet sunabilmek için sistemlerimizi geliştiriyoruz, en kısa sürede işlemlerinize tekrar devam edebilirsiniz.

TCMB – 6493 Sayılı Kanun İkincil Düzenlemeleri Hakkında Bilgilendirme

10 Ekim 2023

 

30 Eylül 2023 tarihinde yürürlüğe giren 6493 sayılı Kanun ikincil düzenlemeleri gereğince;

1. 30 Eylül 2023 itibarıyla, Numaranla Öde (Faturana Yansıt) ve/veya kredi kartları ile Paycell Kart’a yüklenen tutarlar nakit çekime ve para transferine kapatılmıştır. Numaranla Öde(Faturana Yansıt) ve kredi kartları vasıtasıyla Paycell Kart’a yüklenen tutarlar yalnızca fiziki-online pos harcamalarında (alışverişlerde) kullanılabilir.

2. 30 Eylül 2023 itibarıyla, 18 yaş altındaki müşterilerin Numaranla Öde (Faturana Yansıt) hizmetini ve bu tarih itibarıyla edindikleri Paycell Kartları kullanabilmeleri için ebeveyn izni gereklidir. Ebeveyn onay akışı, Paycell Uygulaması’nda “Veli Beyan” menüsünden başlatılabilir. Paycell Kart ve kullanımı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

3. 30 Eylül 2023 itibarıyla bir TCKN’e ait GSM hatlarının toplam Numaranla Öde(Faturana Yansıt) ve Karta Aktarılabilir Bakiye aylık limiti 2.750 TL ve tekil işlem limiti 1.000 TL olarak kısıtlanmıştır.

4. 30 Eylül 2023 itibarıyla, müşterilerin GSM hat faturasını son ödeme tarihinden sonra 30. Güne kadar ödememesi durumunda hat Numaranla Öde (Faturana Yansıt) servislerine kapanır. Ödeme yapıldığında hat otomatik olarak Numaranla Öde (Faturana Yansıt) işlemlerine açılmaz. Müşterinin kanallardan hattını Numaranla Öde (Faturana Yansıt) işlemlerine açtırması gerekir.

5. 30 Eylül 2023 itibarıyla müşterinin GSM hat faturasını son ödeme tarihinden sonra 60. Güne kadar ödememesi durumunda hat 1 yıl süreyle Numaranla Öde (Faturana Yansıt) işlemlerine kapanır. Bir yılın sonunda yine müşteri isterse kanallardan hattını Numaranla Öde (Faturana Yansıt) işlemlerine açtırabilir.

6. 30 Eylül 2023 itibarıyla, kimliğini doğrulamamış müşterilerin, Paycell Kart ile güven damgası olmayan internet sitelerinden ve yurt dışı internet sitelerinden alışveriş yapmaları kısıtlanmıştır. Bu kısıtın kalkması için Paycell Uygulaması üzerinden “Basitleştirilmiş Kimlik Tespiti” gerçekleştirilmesi yeterlidir.

7. 30 Eylül 2023 itibarıyla, Kuruluşun mobil uygulamasını yükleyerek etkinleştirmiş olan müşterinin güçlü kimlik doğrulaması kapsamında oturum açılması ya da oturumun devamında herhangi bir işlemin doğrulanması için SMS OTP ya da SMS ile işlem doğrulama kodu kullanılması halinde bu faktör güçlü kimlik doğrulamada müşterinin sahip olduğu bileşen olarak sayılamaz. Bu kapsamda, yeni cihaza kurulum yaparken müşterinin sahip olduğu bileşen olarak birincil cihazı kullanılacaktır. Kuruluşun mobil uygulamasının ilk kurulumu, etkinleştirilmesi, yeniden etkinleştirilmesi aşamalarında ya da kuruluşun mobil uygulamasının kullanılamaz hale gelmesi durumunda güçlü kimlik doğrulama kapsamında müşterinin sahip olduğu bileşen olarak SMS OTP ile ya da SMS ile işlem doğrulama kodu kullanılacaktır.

8. 30 Eylül 2023 itibarıyla, Kimlik doğrulama esnasında SMS teknolojisinin kullanılması durumunda, Sim Kart/Operatör değişikliği kontrol edilecek ve değişiklik yapmış kullanıcıların sim blokelerini kaldırmaları gerekecektir.

9. 30 Eylül 2023 itibarıyla, Kimlik doğrulamada kullanılan ve bir bileşenin ele geçirilmesinin diğer bileşenin güvenliğini tehlikeye atmayacağı en az iki bileşenden oluşan, bu iki bileşenin de müşterinin bildiği, sahip olduğu veya biyometrik bir karakteristiği olan bileşen sınıflarından farklı ikisine ait olmalıdır. Bu kapsamda uygulama şifresini yenilerken ve çağrı merkezimizde güçlü kimlik doğrulamada kullanılabilecek Paycell Parola belirlenmelidir.

Ödeme Hizmeti

17 Mayıs 2022

11.10.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5549 sayılı “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi” hakkında Kanun’un 15. maddesine göre, yükümlüler nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimse, bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini yükümlülere yazılı olarak bildirmediği takdirde, altı aydan bir yıla kadar hapis veya beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır.

Bu itibarla, Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. (Şirket) nezdinde 5549 sayılı Kanun, ilgili yönetmelik ve tebliğler çerçevesinde kimlik tespiti gerektiren işlem yaptıran gerçek ve tüzel kişilerin kendi adına ve fakat başkası adına hareket etmeleri halinde, işlemin gerçek mahiyetine uygun şekilde kimin hesabına hareket ettiklerini işlemi yapmadan önce Şirketimize yazılı olarak beyan etme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu beyan üzerine; işlemi talep edenin kimliği ve yetki durumu ile hesabına hareket edilen kişinin kimliği “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanın Önlenmesine Dair Tedbirler” hakkında Yönetmeliğin 6 ile 14’üncü maddeleri arasındaki hükümlere göre tespit edilir. Başkası adına işlem yapıldığının beyan edilmediği durumlarda, Şirketimizce kendi nam ve hesabınıza işlem yaptığınız kabul edilir.