×
Paycell Ucretsiz - Uygulama Marketlerde
İNCELE
Borsa İstanbul (BIST) İşlemleri

Borsa İstanbul (BIST) İşlemleri

Birikimlerini Borsa İstanbul’da Colendi Menkul üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde değerlendirebilirsin!

Paycell uygulaması içerisinde yer alan yatırım işlemleri menüsünden Colendi Menkul Değerler Yatırım Hesabını oluşturup; Borsa İstanbul’da listelenen şirketlere yatırım yapabilirsin.

 • Canlı verilere ücretsiz erişebilir,
 • Temettü dağıtan şirketlerden temettü geliri elde edebilir,
 • Güncel piyasa gelişmelerini detay haberler ile takip edebilir, analizler ile yatırımlarına yön verebilir,
 • Hisse senedi listeleri ile Colendi Menkul Değerler Yatırım Platformunda en çok işlem gören hisse senetlerini veya en çok yükselen/düşen hisseleri takip edebilirsin.

Hemen İndir

Borsa İstanbul’a yatırım yapmaya sadece 5 dakika içinde başlamak için izlemen gereken adımlar basit.

Yatırım İşlemleri menüsünden Borsa İstanbul işlemleri alt menüsünü seç

Colendi Menkul şifreni oluştur ve hesap tamamlama adımlarını takip et

Colendi Menkul sözleşmelerini onayla ve Borsa İstanbul’da yatırım yapmaya başla.

Sıkça Sorulan Sorular

Paycell’de “Yatırım İşlemleri” menüsünde yer alan “Borsa İstanbul İşlemleri” üzerinden veri paylaşım iznini onaylayarak Colendi Menkul Değerler üyeliği oluşturduktan sonra yatırım hesabını oluşturup Paycell kartınla Yatırım Cüzdanına bakiye aktardıktan sonra hisse senedi alım satım işlemlerine başlayabilirsin.

18 yaşından büyük tüm müşterilerimiz gereken şartları sağlamaları halinde hisse senedi alım satım işlemi yapabilir.

Paycell’de Borsa İstanbul hesabın için gerekli bilgileri doldurup görüntülü görüşme seçeneğini tamamladığında çalışma arkadaşlarımız son kontrolleri yaparak çok kısa sürede hesabını aktif hale getirirler.

Yatırım hesabı açılışında önce kimlik belgenizin ön yüz ve arka yüzünün fotoğrafının yüklenmesi ardından selfie çekimi adımı bulunmaktadır. Işık, parlaklık ve uzaklık gibi faktörler bu adımın doğru bir şekilde ilerlemesini  etkilemektedir. Bu adımları başarıyla tamamladıktan sonra ekranda ona gelecektir. Eğer bir hata olduğunu düşünüyorsan Colendi Menkul Değerler A.Ş’ye destek@colendimenkul.com mail adresine mail atarak ulaşabilirsin.

Paycell Borsa İstanbul hisse senedi yatırımlarına başlayabilmek için dilersen Paycell kartından Yatırım Cüzdanına para aktarabilir, dilersen de kendi adına kayıtlı banka hesabından (e-para kuruluşu olmayan) Iban bilgisi girerek yatırım yapmayı düşündüğün miktarı TL olarak transfer edebilirsin.

Paycell kartından TL bakiye aktarmak için; ana ekranında bulunan “Para Yatır” butonundan yükleme yapmak istediğin tutarı gireceğin ekranı aç, bakiyeyi belirle ve işlemi onayla. Paycell kartından yatırım cüzdanına ücretsiz bir şekilde bakiye aktarımın gerçekleşmiş olacak.

Borsa İstanbul İşlemleri ana ekranında bulunan Profil butonundan “Yatırım Cüzdan Özeti” seçeneğine tıkla “Para çek” butonundan Paycell kartına aktarmak istediğin tutarı gireceğin ekranı aç, bakiyeyi belirle ve işlemi onayla. Yatırım Cüzdanından Paycell kartına bakiye aktarımı ücretsiz bir şekilde gerçekleşmiş olacak. Yalnızca nakit çekilebilir tutar üzerinden Paycell kartına bakiye aktarımı sağlayabileceğini unutma!

Kendi adına kayıtlı banka hesabından TL para transferi yapmak için; “Borsa İstanbul” ana ekranında “Iban ile Para Yatır” seçeneğine tıklayarak gördüğün hesap adı ve Iban bilgisini kopyala, banka hesabından(e-para kuruluşu olmayan) para transferi işlemini seç, alıcı hesap bilgileri ve aktarılacak TL bakiyeyi belirle, işlemi onayla. TL bakiyen kısa süre içerisinde Yatırım Cüzdanında görünecektir.

Başkasının adına açılmış hesaptan kendine para gönderemezsin.

Bu süre bankadan bankaya değişebilmektedir. Anlaşmalı olduğumuz bankaları tercih edersen, tüm işlemler havale olarak gerçekleştiği için “aynı gün içerisinde” hesabına yansıyacaktır.

Bankanız dışında Colendi Menkul olarak Para Yatırma ve Çekme komisyonu almamaktayız. Bankanın alacağı ücret ve komisyonlar için bankan ile iletişime geçebilirsin.

Paycell Kart ile yapacağın bakiye yükleme ve çekim işlemleri için aylık limit, 250.000 TL’dir. Banka kanalından yapacağın bakiye yükleme işlemleri için tutar sınırı bulunmamaktadır. Banka kanalından bakiye çekim işlemi bulunmamaktadır.

Paycell’de “Yatırım İşlemleri” menüsünde yer alan “Borsa İstanbul” üzerinden veri paylaşım iznini onaylayarak Colendi Menkul Değerler üyeliği oluşturduktan sonra yatırım hesabını oluşturup Paycell kartınla veya IBAN ile Yatırım Cüzdanına bakiye aktardıktan sonra hisse senedi alım satım işlemlerine başlayabilirsin.

 

“Borsa İstanbul” ana sayfasında yer alan “Para Yatır” butonuna tıklayarak açılan menüde “Paycell Kart” a tıklayarak Paycell kartından yada IBAN’a tıklayarak gelen hesap bilgilerine sadece senin adına açılmış banka hesaplarından ( e-para kuruluşlarından gelen tutarlar kabul edilmemektedir) para gönderebilirsin.

Borsa İstanbul hafta içi her gün saat 10.00’da açılır. Alım/satım işlemlerini 10:00 -18:00 saatleri arasında dilediğin zaman gerçekleştirebilirsin.

Borsa İstanbul’da yer alan ve işlem gören tüm hisse senetlerini alıp satabilirsin.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerde alım/satım işlemini minimum 1 lot ile yapabilirsin. Herhangi bir minimum TL tutarı bulunmamaktadır. 1 lot karşılığına gelen minimum tutar ne kadar ise o tutarda işlem yapabilirsin.

İlgili menkul kıymet için alış veya satış talimatı verdiğin anda saliseler içerisinde  emrin borsaya ulaşır. Eğer işlem gerçekleştiyse iptal edilemez. Henüz gerçekleşmemiş ise emrin iptal edilebilir. (Açılış öncesi girilen emirlerde iptal işlemi gerçekleştirilemediği gibi , emir fiyat kötüleştirme de yapılamamaktadır. Aynı zamanda, VBTS kapsamındaki Emir paketi tedbiri uygulanan senetlerde yukarıdaki anlatıma istisnadır.)

Emirler iptal etmediğin sürece aynı gün seans sonuna kadar geçerlidir. Haftalık, aylık gibi emirler bulunmamaktadır.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin “aynı gün içerisinde” çıkabilecekleri en yüksek fiyat “tavan fiyatı” ve inebilecekleri en düşük fiyat  “taban fiyatı” nı ifade etmektedir.

Tavan fiyatı, hisse senedinin önceki gün kapanış fiyatından 10% yukarısını ve Taban fiyatı ise hisse senedinin o günkü kapanış fiyatından 10% aşağısını gösterir.

Borsa’da limit emir, yatırımcının belirlediği bir fiyat seviyesinde  bir hisse senedini almak veya satmak için verdiği emirdir. Limit emirleri, yatırımcının işlem yapmak istediği fiyatı önceden belirlediği ve bu fiyat gerçekleştiğinde emir otomatik olarak gerçekleşir.

Limit emirler, iki türde olabilir:

Alım Limit Emri: Bir yatırımcı, belirlediği fiyat seviyesinden veya daha düşük bir fiyattan bir hisse senedi almak istediğinde bu tür bir emir verir. Eğer piyasa fiyatı veya teklifler belirlenen fiyat seviyesine düşerse, emir gerçekleştirilir.

Satış Limit Emri: Bir yatırımcı, belirlediği fiyat seviyesinden veya daha yüksek bir fiyattan bir hisse senedi satmak istediğinde bu tür bir emir verir. Eğer piyasa fiyatı veya teklifler belirlenen fiyat seviyesine yükselirse, emir gerçekleştirilir.

Limit emirleri, yatırımcıların işlem fiyatlarını önceden kontrol etmelerine yardımcı olur ve beklenmedik fiyat dalgalanmalarına karşı koruma sağlar. Ancak, limit emirleri gerçekleşmeyebilir, çünkü piyasa fiyatı belirlenen fiyat seviyesine ulaşmayabilir veya ulaştığında talep edilen miktar mevcut likidite ile eşleşmeyebilir. Bu nedenle, yatırımcılar limit emirleri kullanırken dikkatli olmalı ve piyasa koşullarını gözlemlemelidirler.

Market emir, borsada anında gerçekleşmesini istediğin bir işlem emri türüdür. Bu emir türünde, belirli bir fiyat seviyesi belirtmezsen; sadece anlık piyasa fiyatı üzerinden işlem yapmak istediğini belirtirsin. Yani, market emir verdiğinde, emrin o anki alım veya satım fiyatıyla gerçekleşir.

Market emirler, hızlı işlem yapma gerekliliği olan yatırımcılar için uygundur, çünkü emir verildiği anda piyasa fiyatı üzerinden işlem görürler.

T+2, işlem tarihi (T) ve takas tarihi (T+2) arasındaki zaman dilimini ifade eden bir terimdir. T+2, bir finansal işlemin gerçekleştirildiği tarihten itibaren iki iş günü sonrasını ifade eder. Yani, bir işlemi yaptığında, bu işlem o günün işlem tarihi (T) olarak kaydedilir ve takas işlemi (hisse senedi veya tahvil gibi değerlerin el değiştirmesi) gerçekleştirilmesi için bu işlemden sonraki iki iş günü beklenir. T+2 sisteminde, satış işlemin çekilebilir bakiyeye dönüşmesi iki iş günü sürmektedir.

 

Aynı gün alım satım yaptıysan 2 iş günü süresi beklemeden, bakiyen çekilebilir bakiyeye yansır.

Paycell uygulamasında “Yatırım İşlemleri” alanından “Borsa İstanbul İşlemleri” ekranına ulaşabilir, portföyünü ve hisselerin artış azalışlarını gözlemleyebilirsin.

Evet, dilediğin hisseleri “Virman” yolu ile Colendi Menkul Değerlere taşıyabilirsin.

Hesap kapatmak için hesap kapatma talebini destek@colendimenkul.com e-posta adresine iletmen gereklidir. Buradan ilgili yönlendirmeler yapılarak hesap kapatma işlemlerine devam edebilirsin.

Toplam varlığım alanında, sahip olduğun hisselerin tl karşılıklarını, çekilebilir ve takasta bekleyen bakiyelerini aynı zamanda bekleyen emirlerinin toplamını görebilirsin.

Hayır, hesap açmak tamamen ücretsizdir.

Hesaptan para transfer ücreti alınmamaktadır.

Hesap bakım ücreti yoktur.

BİST yatırım hesabında ekranın sağ üstünde kalan ‘Hesabım’a girmen gerekir. Buradan ‘Komisyon ve Ücretler’ sayfasına girerek anlık komisyon oranını ‘Mevcut Komisyon Oranı’ bölümünden görüntüleyebilirsin.

BİST yatırım hesabında ekranın sağ üstünde kalan ‘Hesabım’a girmen gerekir. Buradan ‘Komisyon ve Ücretler’ sayfasına girerek ayın başından bugüne kadarki işlem hacmini ‘Aylık İşlem Hacmi’ bölümünden görüntüleyebilirsin.

 • Alım satım ve alım satıma aracılık hizmetleri Colendi Menkul Değerler A.Ş. üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • 18 yaşından büyük ve Türkiye Cumhuriyet vatandaşı tüm müşterilerimiz hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Gerçekleşmeyen limit emirleri gün sonunda otomatik olarak iptal olur.
 • Colendi Menkul Değerler Yatırım Hesabına, Paycell Kart’ından veya kendine ait banka hesabından para transferi ile bakiye aktarımı yapabilirsin.
 • Colendi Menkul Değerler Hesabı üzerinden yapacağınız tüm işlemler Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) sistemlerinde kayıt altına alınmaktadır.

 • Komisyon oranları aylık BİST hacmine göre belirlenir.
 • İlk işlem 0,0015 (on binde on beş) olarak gerçekleştirilir, barem atlandıktan sonra gerçekleştirilen ilk işlem yeni baremden gerçekleştirilir.
 • Aynı takvim ayı içinde yapılan hacim, bir sonraki ay sıfırlanır.
 • Kullanıcının yaptığı aylık toplam alış/satış ₺0 – ₺3.000 arasında olduğunda komisyon 0,0015 (on binde on beş) olarak uygulanır.
 • Kullanıcının yaptığı aylık toplam alış/satış ₺3.001 – ₺12.000 arası olduğunda komisyon 0,0012 (on binde on iki) olarak uygulanır.
 • Kullanıcının yaptığı aylık toplam alış/satış ₺12.001 – ₺25.000 arası olduğunda komisyon 0,0009 (on binde dokuz) olarak uygulanır.
 • Kullanıcının yaptığı aylık toplam alış/satış ₺25.001 – ₺60.000 arası olduğunda komisyon 0,0005 (on binde beş) olarak uygulanır.
 • Kullanıcının yaptığı aylık toplam alış/satış ₺60.001 veya üzeri olduğunda komisyon 0,0001 (on binde bir) olarak uygulanır.

 • Colendi Menkul Değerler SPK tarafından lisanslandırılmış bir aracı kurum olup, SPK tarafından düzenli denetlenmektedir. Colendi Menkul Değerler nezdinde açmış olduğunuz yatırım hesabınızdaki hisse senetlerinin saklama hizmeti Takasbank tarafından sağlanmaktadır. Hisse senetlerinin elektronik ortamda kaydileştirilmesi ve saklanması ise MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) tarafından yapılmaktadır. Nakit bakiyeniz ise Yatırımcı Tazmin Merkezi güvencesi altındadır.