×
Paycell Ucretsiz - Uygulama Marketlerde
İNCELE
Provizyon Nedir, Provizyon İptali Ne Anlama Gelir?

Provizyon Nedir, Provizyon İptali Ne Anlama Gelir?

Paycell Tarih

Yazı Yayın Tarihi

10 Ekim 2023

Provizyon Nedir, Provizyon İptali Ne Anlama Gelir?

Kredi kartı kullanımının artması ile birlikte bazı finansal terimlerle daha sık karşılaşır olduk. Mobil bankacılık uygulamalarına aşina olanlar için provizyon, bu tür terimlerin ilk sıralarında yer alır. İşte provizyon terimine dair detaylar…

Provizyon Ne Demek?

Provizyon, aslında bir finans kuruluşuna ait hesabın veya çekin maddi karşılığını ifade eder. Günümüzde bu terimin karşılığı ise biraz daha farklı. Finans kuruluşlarının müşteri taleplerini ve işlemlerini tamamen yerine getirmeden önce gerçekleştirdikleri ön onay işlemini tanımlamak için bu terim kullanılır.

Söz konusu işlemin amacı, ödeme süreçlerinin güvenli biçimde tamamlanabilmesini sağlamaktır. Tabii bazen alışverişte kullanılan POS cihazı ile banka arasında iletişim kurulamayabilir. Bu tarz durumlarda “Provizyon alınamadı” şeklinde bir uyarıyla karşılaşılması olasılıklar dahilindedir.

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen (Açık) provizyon, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde sıklıkla gözlemlenebilen bir durumdur. Provizyonda bekleyen meblağ, belirli sürenin ardından dönem içi borçlar kategorisine aktarılır. Açık provizyon süresi, genelde bir gün ile sınırlıdır. Ancak alışveriş esnasında kredi kartını veren bankadan farklı finans/ödeme kuruluşunun pos cihazı kullanılmışsa süre uzayabilir. Bu tür durumlarda bekleyen provizyonun süresi iki gün civarına çıkabilir.

Bekleyen işlemleri takip etmek için provizyon kodu kullanabilirsin. Kod, kredi kartı ile yapılan işlemlerin güvenilirliğini sağlar. Aynı zamanda harcamaların kontrolünü kolaylaştırır. Firmalar ise kendilerinden kredi kartı ile yapılan online veya fiziksel alışverişlerde zarara uğramamak için ön provizyon çözümüne yönelebilir. Seyahat, sigortacılık, turizm ve araç kiralama gibi sektörlerde yaygın kullanılan bu çözüm, kredi kartı limitini bir kısmının belirli süreyle bloke tutulmasını mümkün kılar.

Provizyon İptali Nedir?

Provizyon iptali, alıcının alışverişten vazgeçmesi durumunda gerçekleştirilebilen bir işlem türüdür. İptalin söz konusu olduğu haller yalnızca ürün/hizmet almaktan vazgeçilmesi ile sınırlı değildir. Eğer kredi kartı sahibinin rızası dışında bir çekim yapılmışsa bekleyen provizyon iptali söz konusu hale gelebilir. İptal talebi, alıcının geçerli bir sebep öne sürmesi halinde anında gerçekleştirilir.

Provizyon Nasıl İptal Edilir?

Bekleyen veya diğer adıyla açık provizyon iptali için çalıştığın bankaya/ödeme kuruluşuna bağlı olarak farklı yöntemleri tercih edebilirsin. Herhangi bir meblağın senden habersiz çekildiğini gördüğünde kredi kartını aldığın kuruluşun müşteri iletişim merkezi ile iletişim kurabilirsin. Bankaların birçoğu ayrıca provizyon işlem iptali için mobil uygulamaları üzerinden talep oluşturma seçeneğini de müşterilerinin tercihine sunar.

Anlaşmalı mağazalarımızda güvenli, hızlı ve temassız ödeme yapmak için Paycell QR hizmetini tercih edebilirsin!

İlginizi Çekebilir