×
Paycell Ucretsiz - Uygulama Marketlerde
İNCELE
David Fincher’ın En Beğenilen 7 Film

David Fincher’ın En Beğenilen 7 Film

Paycell Tarih

Yazı Yayın Tarihi

10 Ekim 2023

David Fincher’ın En Beğenilen 7 Filmi

Kariyerine 1984 yılında başlayan David Fincher, Hollywood’un en değerli yönetmenleri arasında haklı bir yere sahip. Zira filmlerinde suç, gizem, dram ve gerilim öğelerini yalnızca başarıyla işlemiyor. Aynı zamanda türler arası uyumu harika biçimde yakalıyor. Biz de yönetmenin bu özelliğinden yola çıkarak en beğenilen David Fincher filmleri listesi hazırladık. İşte senin için seçtiğimiz birbirinden güzel 7 film:

Fight Club (Dövüş Kulübü)

David Fincher, Fight Club ile 1999 yılında adından söz ettirmeyi fazlasıyla başardı. Zira film çarpıcı konusu ile seyirciyi anında içine çekiyor. Dövüş Kulübü, uykusuzluk sorunuyla mücadele etmekte zorlanan bir ofis çalışanını merkezine alıyor. Mutsuzluğun pençesinde adeta kıvranan kahramanımız, günün birinde onun hayatını kökten değiştirecek Tyler Durden ile tanışıyor.

Başlarda oldukça yavaş tempoda ilerleyen film Durden ve kahramanımızın bir araya gelip bir yer altı dövüş kulübü kurması ile bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Tabii zaman ilerledikçe filmin görünenden çok fazlasına odaklandığını da anlayabilirsin. IMDB puanı 8,8 olan filmin başrollerinde Edward Norton ve Brad Pitt bulunurken ikiliye Meat Loaf, David Andrews ve Helena Bonham Carter gibi isimler eşlik ediyor.

Se7en (Yedi)

David Fincher, Seven aracılığıyla seyirciyi biri çaylak, diğeri deneyimli iki dedektifin suçla dolu dünyasına konuk ediyor. 1995 yılında vizyona giren filmde deneyimleri dolayısıyla olaylara farklı reaksiyonlar veren dedektif ikilisi, bir seri katilin izini sürüp onu yakalamaya çalışıyor. Kurbanlarını öldürürken yedi ölümcül günahtan ilham alması, seri katili benzerlerinden ayıran ve daha dehşet verici hale getiren özelliği olarak öne çıkıyor.

IMDB puanı 8,6 olan filmde gerilim dozunun epey yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Üstelik seri katilin özellikleri ortaya çıktıkça tempo ve karanlık atmosfer çok daha belirgin hale geliyor. Peki, Yedi’nin kadrosunda kimler mi var? Filmi başrolünü Morgan Freeman ve Brad Pitt paylaşıyor. Yardımcı oyuncu kadrosunda ise Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi isimler bulunuyor.

Benjamin Button

En beğenilen David Fincher filmleri sıralanırken sıradışı öyküye sahip, 2009’da vizyona giren Benjamin Button’ı unutmamak gerekiyor. Neden mi? Çünkü hayata normalden çok daha farklı bir fiziksel görünümle başlayan bir adam düşün. Öyle ki kahramanımız, daha küçük yaşlarda olmasına rağmen geriye doğru yaşlanması neticesinde yaşıtlarından çok daha farklı bir hayatı yaşamaya mecbur kalıyor.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, dram ağırlıklı bir film olmasına rağmen izleyicisine farklı duygular yaşatmayı başarıyor. 7,8 gibi son derece iyi bir puana sahip olan filmde Brad Pitt’e Cate Blanchett eşlik ediyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Mahershala Ali, Julia Ormond, Tilda Swinton, Elias Koteas gibi dikkat çekici isimler yer alıyor.

Gone Girl (Kayıp Kız)

David Fincher en iyi filmleri tarzında bir liste yapıyorsan 2014’de vizyona giren Kayıp Kız’ı da ilk sıralara yazabilirsin. Dram, gizem ve gerilim türlerinden izler taşıyan filmde, eşinin kaybolmasının ardından masum olmadığından şüphelenilen bir adamın yaşadıkları gözler önüne seriliyor. Tüm dikkatler adamın üzerine yoğunlaşmışken işin içerisine bir de medya ilgisi giriyor. Olay medyanın odak noktası haline geldikçe, kahramanımızın masumiyetini kanıtlaması daha hale geliyor.

David Fincher’ın 8,1 IMDB puanlı Gone Girl isimli filmin başrollerinde Ben Affleck ve Rosamund Pike yer alıyor. Onlara eşlik eden isimlerse Neil Patrick Harris, Tyler Perry ve Kim Dickens.

The Game (Oyun)

David Fincher filmleri, genelde birden fazla türden izler taşıyor. Yapım yılı 1997 olan The Game, yönetmenin bu özelliğini gayet başarılı biçimde seyirciye hissettiriyor. Filmin konusu, zengin San Franciscolu bankacıya gizemli bir oyuna davet edilmesi ve sonrasında yaşananlara odaklanıyor. Oyun başlar başlamaz hayatı altüst olan bankacı, yaşadığı olayların kendisini hedef alan bir komplo olup olmadığını araştırırken şok edici gerçeğe ulaşıyor.

IMDB puanı 7,7 olan Oyun; dram, gizem ve gerilim türlerini sevenler için kaçırılmayacak bir yapım niteliği taşıyor. Özellikle başrolündeki Michael Douglas, performansı ile filmi adeta taşıyor. Filmde rol alan diğer dikkat çeken isimler ise Sean Penn, Deborah Kara Unger ve James Reborn olarak sıralanıyor.

The Girl with Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız)

En çok beğenilen David Fincher filmleri arasında 2011 yılında çekilen Ejderha Dövmeli Kız da bulunuyor. 7,8 IMDB puanlı film, gazeteci Mikael Blomkvist’in 40 yıldır kayıp olan bir kadını arayışını konu alıyor. Türlü tehlikelerle yüzleşmek durumunda kalan gazeteciye, arayışında Lisbeth Salander isimli bilgisayar korsanı yardımcı olmaya çalışıyor.

Fincher’ın imzasını taşıyan çoğu yapım gibi dram ve gizem öğeleri filmin seyir zevkini bir hayli artırıyor. Filmin başrolündeki Daniel Craig, suçun ön plana çıktığı dünyaya adım atma cesareti gösteren gazeteciyi başarıyla canlandırıyor. Craig’in yanı sıra filmin kadrosunda yer alan Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgard ve Robin Wright gibi isimler de performanslarıyla izleyiciyi mest ediyor.

The Social Network (Sosyal Ağ)

En beğenilen David Fincher filmleri listesindeki son yapım, diğerlerinden biraz daha farklı bir kulvarda yer alıyor. Zira 2010 yılında vizyona giren Sosyal Ağ, gerçek dünyadan bir olaya odaklanıyor. Yani Facebook’u yaratırken fikirlerini çaldığını iddia eden ikizler ile sonradan projeden uzaklaştırılan ortağın Mark Zuckerberg’e açtıkları davaları konu alıyor. Dava süreçlerinin oldukça tarafsız biçimde işlenmiş olması filmin gerçekliğini epey artırıyor.

IMDB kullanıcılarından ortalama 7,8 puan alan The Social Network’ün oyuncu kadrosu, performansları ile son yılların dikkat çeken isimlerinden oluşuyor. Jesse Eisenberg Zuckerberg’ü başarıyla canlandırırken kendisine Andrew Garfield, Rooney Mara ve Justin Timberlake eşlik ediyor.

İlginizi Çekebilir